Wiosna i jesień to pory, podczas których nasila się problem wypadania włosów. Dlaczego właśnie wtedy gubimy znaczne ich ilości? Czy powinno nas to niepokoić? Jak zahamować ten proces? Wyjaśniają eksperci.
Nasz ekspert: Anna Kuznetsova, specjalista trycholog z kliniki Dr Beata Dethloff. Jako jedyna w Polsce posiada dyplom wydany przez Międzynarodowe Towarzystwo Trychologów w Australii. Ukończyła szkołę przygotowującą specjalistów trychologów w Moskwie. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu łysienia oraz wypadania włosów. Stale pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w międzynarodowych kongresach i szkoleniach z zakresu dermatologii i trychologii. www.drbeatadethloff.pl
POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>
– Wypadanie włosów nie zawsze zależy od stanu naszego zdrowia czy złej kondycji psychicznej. Jest to również proces fizjologiczny. Zdrowy człowiek ma 15 % włosów w fazie telogenowej, czyli w fazie wypadania, i jest to normą. 85% włosów jest natomiast w fazie wzrostu. Jest to związane z tym, że mieszek włosowy ma swój konkretny okres życia, który trwa od 2 do 8 lat – tłumaczy nasz ekspert, Anna Kuznetsova. – Zgodnie z fizjologią i cyklem wzrostu włosa 2 razy w roku następuje synchronizacja fazy telogenu i wtedy wypadanie może być silniejsze. Synchronizacja odbywa się zazwyczaj zimą i latem, a włosy zaczynają wypadać po 3 miesiącach – na wiosnę i na jesieni. To fizjologia, a nie choroba, nie trzeba się tego bać. Jest to naturalna wymiana włosów.
Często chcemy sami sobie pomóc, sięgając po suplementy diety wzmacniające włosy. Czy nie jest to droga na skróty? – Witaminy oraz mikroelementy są potrzebne, wręcz niezbędne dla organizmu. Aczkolwiek ciało człowieka to taki sprytny mechanizm, który najpierw daje impuls i kieruje suplementy do organów i układów, gdzie występują niedobory. Czyli w pierwszej kolejności wspierane są i ratowane ważne funkcje życiowe. Jak wiadomo skóra, włosy i paznokcie nie są aż tak istotnymi organami naszego ciała. Nie odgrywają poważnych funkcji, wiec impuls skieruje suplementy diety we włosy w ostatniej kolejności. Warto również wiedzieć, że ogólnie niedobory mikroelementów i witamin nie powodują wypadania włosów. Jedynie utratę włosów może powodować anemia (niedobór żelaza, B12, kwas foliowy) oraz deficyt witaminy D3 – tłumaczy nasz ekspert trychologii.
Dla powodzenia kuracji mającej zahamować wypadanie włosów ważna jest prawidłowa klasyfikacja problemu i przeprowadzenie szeregu diagnostycznych badań. Wypadanie włosów można podzielić na rodzaje i w każdym konkretnym przypadku przyczyny będą inne. Mogą to być problemy związane z chorobami przewlekłymi (anemia, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne) oraz zdarzenia krótkotrwałe (operacja, narkoza, rozpoczęcie albo odstawienie leków, choroby z podwyższoną gorączką, odchudzanie, stres).
Nasz ekspert: dr n. med. Beata Dethloff, lekarz medycyny estetycznej, doktor endokrynologii, specjalista II stopnia chorób wewnętrznych. Jej głównym obszarem zainteresowania i programem wdrożonym we własnych klinikach jest medycyna anti-aging. Swoje doświadczenie buduje na wieloletniej praktyce, poczuciu estetyki, licznych szkoleniach z zakresu medycyny estetycznej oraz edukacji w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging prowadzonym przez światowej sławy doktora Tierry’ego Hertoghe’a. www.drbeatadethloff.pl
POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>
Terapie stosowane w medycynie włosów, przede wszystkim mezoterapia, są pomocne w leczeniu sezonowego wypadania włosów. – Już samo mechaniczne nakłucie skóry igłą stymuluje mieszki włosowe do działania – wyjaśnia dr Beata Dethloff. – Jeśli dodamy do tego substancje aktywne, takie jak niezastąpione w terapiach na skórę głowy peptydy, efekty będą zauważalne bardzo szybko, czasami nawet już po jednym zabiegu.
Zwykle jednak zaleca się przeprowadzenie ok. 4 mezoterapii. Obecnie najbardziej „kompaktową” terapią – składającą się z 4 zabiegów wykonywanych co 2 tygodnie, jest Dr.Cyj Hair Filler. Swoją skuteczność preparat ten zawdzięcza innowacyjnej formule – kompleks 7 peptydów „zamknięto” w kwasie hialuronowym, dzięki czemu są one stopniowo uwalniane do skóry przez kolejne dni.
Już pierwszy zabieg zatrzymuje wypadanie włosów. Natomiast kolejne zabiegi pobudzają krążenie i rewitalizują mieszki włosowe przyspieszając odrost włosów.
Dla Rozwoju Mazowsza. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.