Test Omega to świetne uzupełnienie do testu nutrigenetycznego. Bada proporcje kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, które świadczą o poziomie utajonego stanu zapalnego w organizmie. omega 3 zwiększa zdolności obronne i regeneracyjne, chroniąc przez rozwojem chorób i przedwczesnym starzeniem organizmu.
Kwasy tłuszczowe w organizmie człowieka pełnią wiele istotnych funkcji są m.in. materiałem energetycznym, budulcowym, ale także odgrywają rolę w patogenezie wielu chorób. Przez co grona ekspertów ustalają normy i zalecenia dotyczących ich poziomu spożycia. Jednakże, nie u wszystkich pacjentów, ten sam poziom spożycia KT będzie przekładał się na ich poziom we krwi. Wynika to z faktu, że na stężenie KT wypływa wiele czynników m.in. wiek, masa ciała, stan zdrowia, zwyczajowe spożycie, czy uwarunkowania genetyczne. Dlatego samo monitorowanie poziomu spożycia kwasów tłuszczowych (analiza całodziennych racji pokarmowych), w kontekście dobrego stanu zdrowia wydaje się być niewystarczająca. Określenie stężenie kwasów tłuszczowych we krwi pozwoli na indywidualne dobranie jadłospisu (oraz suplementacji jeśli ta wyda się być konieczna), który będzie odpowiadał aktualnym potrzebom organizmu – pomoże skutecznie obniżyć ryzyko występujących niedoborów i/lub nadmiarów pokarmowych.
Do oznaczenia profilu kwasów tłuszczowych wykorzystana jest analiza suchej kropli krwi (ang. Dried blood spots – DBS). Metoda ta została zwalidowana oraz jest wykorzystywana w badaniach naukowych i praktyce klinicznej. Pozwala na wiarygodne i dokładne odzwierciedlenie poziomu poszczególnych kwasów tłuszczowych krwi u pacjentów niezależnie od ich wieku. Samo pobranie polega na nacięciu opuszki palca jednorazowym nożykiem i przyłożeniu / nałożeniu / zakropleniu / pobraniu kropli krwi kapilarnej na specjalnie przygotowane bibułki zabezpieczające próbkę przed degradacją.
Występowanie przewlekłego stanu zapalnego, jest najczęściej kojarzone jako konsekwencja występowania określonej jednostki chorobowej (cukrzycy, choroby układu krążenia, choroby nowotworowej). Innymi przyczynami pojawienia się chronicznego stanu zapalnego jest np. narażenie na długotrwały stres, brak snu czy nieodpowiednia dieta. Następstwem czego może być rozwój wyżej wymienionych chorób czy przyspieszenie procesu starzenia się organizmu. Jednym z najsilniejszych czynników zapalnych organizmu człowieka jest prostaglandyna E2 (PGE-2), której prekursorem jest kwas arachidonowy (AA) z rodziny KT omega-6. Przeciwnym działaniem do PGE-2 charakteryzuje się prostaglandyna E3 (PGE-3), której z kolei prekursorem jest kwas eikozapentaenowy (EPA) należący do rodziny kwasów omega-3. Zachwianie równowagi pomiędzy kwasami tłuszczowymi AA i EPA- nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych omega 6, skutkuje powstaniem przewlekłego stanu zapalnego, czego wskaźnikiem jest wartość współczynnika AA/EPA. W piśmiennictwie współczynnik ten wykorzystywany jest jako element oceny ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego, ostrego zespołu wieńcowego, a także komplikacji przy chorobie tętnic obwodowych.
Dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji, określenie poziomu kwasów tłuszczowych jest szczególnie ważne, ponieważ długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LC PUFA) omega 3 zaliczane są do czynników mających istotne znaczenie w procesie programowania metabolicznego rozwijającego się dziecka. Wczesne określenie występujących niedoborów, szczególnie kwasów EPA i DHA pozwoli wprowadzić odpowiednią dietę i/lub suplementację.
Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do związków mających wyjątkowe znaczenie dla kondycji i wyglądu naszej skóry. Niedobór kwasów omega-3 może powodować przedwczesne jej starzenie się (szczególnie u palaczy), a także pojawienie się zmarszczek, czy przesuszenie. Niedobór kwasu EPA wpływa na osłabienie struktury kolagenu, przez co skóra traci jędrność. Dodatkowo, ostatnie badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega 3 mogą przyczyniać się do spowolnienia procesu starzenia się komórek oraz szybkości ich umierania. Wyższy poziom kwasów omega 3 (w porównaniu do kwasów omega 6) zmniejszał poziom stresu oksydacyjnego oraz wiązał się z większa długością telomerów (sekwencji DNA na końcach chromosomów, które skracają się podczas kolejnych podziałów komórkowych a im dłuższe telomery, tym dłuższy czas życia komórki). Analiza poziomu kwasów tłuszczowych we krwi jest narzędziem, które nie tylko pozwoli na indywidualne dobranie diety i/lub suplementacji, ale także jest ważnym elementem wczesnej profilaktyki chorób dietozależnych czy walki z procesem starzenia się.
Dla Rozwoju Mazowsza. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.