W trakcie konsultacji terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, zapoznaje się z całą dokumentacją historii choroby zgromadzoną przez pacjenta i przeprowadza badanie funkcjonalne. Na podstawie zgromadzonych informacji terapeuta dobiera indywidualną terapię z wykorzystaniem poniższych technik fizjoterapeutycznych.
Przez zaproponowany, szczegółowy w metodzie wywiad i badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletną informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie „wzorców klinicznych”.
Metoda ta oferuje bezpośrednie i sprawne leczenie. Celem nadrzędnym jest przywrócenie prawidłowej i bezbolesnej ruchomości stawowej.
Łączy w sobie masaż poprzeczny tkanek (mięśni /ścięgien /więzadeł ), która polega na poprzecznym rozcieraniu włókien podrażnionego więzadła, ścięgna lub brzuśca mięśniowego. Efektywna technika dla uszkodzonych struktur aparatu ruchu wymagającego miejscowego przekrwienia i złagodzenia bólów miejscowych. Wpływa to stymulująco na fibroblasty odgrywające ogromna rolę w procesie zapalanym.
Metoda ta wykorzystuje również techniki mobilizacji stawów i terapie manualna.
Powięź jest jedna z największych struktur tkankowych w ciele człowieka. Tworzy trójwymiarowa sieć od czubka głowy, aż po duży paluch u nogi. Jest nieprzerwanie połączona z mięśniami – funkcjonalnie i strukturalnie. Powieź zapewnia nam jakość, elastyczność ruchu oraz stabilność i wytrzymałość. Sieć włókien kolagenowych, z których jest zbudowana ulega przemodelowaniu w zależności od wykorzystywanych wzorców ruchowych i postawy ciała.
Ma ona niesamowitą zdolność adaptacyjna. Z jednej strony może zostać zniekształcona przez uraz bądź przeciążenia, a z drugiej ma ona zdolności plastyczne i może być usprawniana i rozciągana. Skrócone i nadmiernie napięte tkanki nie pozwalają na wykonywanie właściwego ruchu, co z czasem generuje ból. Celem masażu tkanek głębokich i gimnastyki powięziowej jest pokierowanie tymi zmianami i wykorzystanie właściwości do poprawy funkcjonowania ciała.
Masaż głęboki tkanek miękkich (soft tissue deep massage) jest forma rozluźnienia mięśniowo-powięziowego. Jest coraz popularniejszą forma masażu wykorzystywanego we współczesnej fizjoterapii. Polega na wykorzystaniu szeregu technik w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu narządu ruchu. Jedna z charakterystycznych cech tej formy masażu jest wykorzystanie jako narzędzi terapeutycznych różnych powierzchni kończyny górnej terapeuty (łokci, kostek palców, powierzchni przedramienia itp.)
Korzyści jakie wynikają z zastosowania masażu tkanek głębokich jest:
Punkty spustowe (Trigger Points) to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu, wykazują nadwrażliwość uciskową i prowokują ból miejscowy lub przeniesiony. Powstają w wyniku przeciążeń, urazów, stanów zapalnych, przewlekłego unieruchomienia, oraz w wyniku przemian metabolicznych czy gorączki. wtórnie również mogą być wynikiem infekcji, alergii, deficytów żywieniowych dysbalansu hormonalnego. Odpowiednia wiedza i technik rozluźnienia pozwalają uwolnić i dezaktywować takie miejsca bolesne i uruchomić procesy naprawcze.
Jest przykładem kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego, którego istotę zawarto w samej nazwie: proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała), nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie, facilitowanie) ruchu. Jest to proces leczenia opierający się na założeniu, że każda istota posiada nienaruszony potencjał życiowy i nie skupia się na miejscowym problemie, ale podlega mobilizacji do naprawy.
Proponowana pacjentowi terapia jest bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na ruchach zdrowego człowieka – trójpłaszczyznowo i zbliżona do aktywności dnia codziennego.
Punktem wyjścia do stosowania metody jest specjalna ocena stanu badanego, która określa nam zdolność ruchową i funkcje danego regionu ciała. Bazuje na ruchach biernych w stawach, jak i czynnych dzięki czemu informuje nas w jakich ruchach i które mięśnie są osłabione.
Dla Rozwoju Mazowsza. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.